Szabó Richárd összes bejegyzése

Április 17 – herbalisták napja

Néhány országban április 17-én tartják a herbalisták napját.  (Angolszász országokban a gyógynövényekkel foglalkozó szakembereket herbalistáknak, hazánkban és a német nyelvterületeken fitoterapeutáknak hívunk.) Ennek alkalmából szeretnék megemlékezni a gyógynövényterápia történetének fontosabb történéseivel.

Már az ősember is használt növényeket tapasztalati úton bajának enyhítésére vagy épp táplálkozási  célból. Kr e. 9200 körül időből Irak területén lévő Shanidar-barlagban gyógynövényeket találtak a régészek, amiket feltételezésük szerint egyértelműen gyógyítási célra használtak fel. Ilyen volt például a cickafark, fehérmályva, beléndek. Egy neandervölgyi fog leletén a plakkrétegnek vizsgálatából kiderült, hogy kamillát, cickafarkat, nyárfát rágcsálhatott vagy ehetett az ősember.

Az első írásos emlék a gyógynövényhasználatról kr.e. 5000 táján keletkezhetett a suméroknál, Mezopotámia területén (mai Irak).
Kr. e. 1534 Egyiptomból származó Ebers-féle papirusztekercs 20 m hosszú 30 cm széles orvosi szöveg, ami több mint 850-féle gyógynövény használatát írja le. Orvosi szakterületenként is találunk leírásokat, mint a nőgyógyászat, a pszichiátria és a fogászat. A piramisépítők fokhagymát kaptak betegségmegelőzés céljából. Április 17 – herbalisták napja bővebben…

Dr Michael Smith elhunyt

Dr Michael Smith, az akudetox kidolgozásának egyik kulcsembere karácsony este (2017.12.24.) fájdalmak nélkül elhunyt. Folyamatosan egyre gyengébb volt az utóbbi időben. Utolsó napjáig tudatában volt a a neki intézett mondandónak. Nyugodjék békében!

Fülakupresszúra előnyei szülés után

A szorongás és fáradtság a szülés után sokat ront az anyák rehabilitációján, ennek kapcsán vizsgálták meg nem-gyógyszeres kezelési lehetőségként a fülakupresszúrát.

76 anyán vizsgáltak egy stressz változás monitorozásra alkalmas hormont, a cortizolt, továbbá mérték a vérnyomást és szívritmust. A szorongás és fáradtság mérésére a pszichológiában is  használt kérdőíves módszert alkalmaztak (STAI-t és a Fatique Continuum Form-ot). Két csoportra osztották a résztvevőket: az egyikben csak szokásos ellátást kaptak, míg a másikban kiegészítették egy főleg nyugtatásra használatos ponttal, a Shen-men fülakupresszúrás kezelésével reggel 9 és délután 5 órakor.

A fülakupresszúrában is részesülő csoport résztvevőinek cortizol szintje, szívritmusa, szorongásos tünetei és fáradtsága jelentősen alacsonyabb volt, mint a hagyományos ellátásban részesülőké, így a kutatók szerint ez egy hatékony, nem-gyógyszeres eljárás a szülés után a szorongás és kimerütség kezelésére.

Felhasznált irodalom
Auricular acupressure relieves anxiety and fatigue, and reduces cortisol levels in post-caesarean section women: A single-blind, randomised controlled study Kuo, Shu-Yu et al. International Journal of Nursing Studies , Volume 53 , 17 – 26
DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.ijnurstu.2015.10.006

Seirin akupunktúrás tűk

Seirin márka egyet jelent a megbizhatósággal és a minőséggel. Az amerikai akupunktúrás szakemberek többsége kifejezetten tűre érzékenyebb embereknek javasolják. 1978-ban a világon elsőként a Seirin japán vállalat gyártott egyszerhasználatos, steril akupunktúrás tűket, kifejetten az akupunktúra biztonságosabbá és praktikusabbá tételének érdekében.

A Lhasa OMS U.S. 2017. áprilisban 1.100 akupunktúrás szakember felmérése alapján:
– a kezelők 84%-a gyermekek esetén,
– a kezelők 86%-a tűre érzékeny emberek esetén,
kifejezetten Seirin akupunktúrás tűket használ.

Többéves saját tapasztalatom alapján, a munkám során mind gyerekek, mind tűre érzékeny embereknél a Seirin New Pyonex tűit javaslom az érintett klienseim számára.

Korábbi bejegyzésem a Seirin által gyártott New Pyonex típusú tartós tűiről: kattints ide.

HVG: Ezt csináltuk rosszul, amikor a szenvedélybetegen akartunk segíteni

Érdekes cikket írt Dajka Emőke pszichológus a szenvedélybetegek családi kötelékeivel kapcsolatban a hvg.hu-n.

Ha valóban segíteni akarunk a családunkban élő szenvedélybetegen, mindenekelőtt magunkkal kell szembenéznünk. Ez sokkal nehezebb lehet, mint segítőként fellépni. A cikk az alábbi linken elolvasható:

HVG: Ezt csináltuk rosszul, amikor a szenvedélybetegen akartunk segíteni

Az akudetox protokoll és a progresszív relaxáció összehasonlítása

Egy 2016-os kutatás során azt vizsgálták meg, hogy az akudetox fülakupunktúrás protokoll vagy a progresszív relaxáció csökkenti-e jobban a szorongást, a dühöt, feszültséget. A kutatásban 162-en vettek részt, a kezelések pszichiátriai osztályon történtek, a Medical Center Hamburg Eppendorf Egyetemen, Németországban. Az összes jelentkezőt a DSM-IV kritériumai alapján, két egymástól függetlenül dolgozó pszichiáter vizsgált meg, akik nem vettek részt sem az akupunktúrás, sem a progresszív relaxációs kezeléseken sem. Mindkét csoportban a résztvevők hetente kétszer 30 perces kezelésen vettek részt, 4 héten keresztül. A résztvevők összetételét tekintve a két csoport között nem volt különbség a problémájuk terén, korban, nemben, másodlagos pszichiátriai megbetegedéseket és az orvosi gyógyszerezést illetően.

A kutatás tapasztalatainak összefoglalása: nem volt jelentős különbség a két csoport között, vagyis mind a fülakupunktúrás, mind a relaxációs csoport szignifikánsan, jelentősen csökkentette a szorongást, a feszültséget, a haragot, dühöt. Több kutatás korábban már rávilágított, hogy hatékonyan csökkenti a szorongást a fülakupunktúra fogászati és műtéti beavatkozás előtt [1][2][3], továbbá egészséges emberek esetén szintúgy. Pszichoaktív szerek elvonási tünetek szorongás-ellenes hatása szintén korábban már igazolt volt.[4] A vizsgálati eredményeket tekintve mindkét eljárást javasolják a kutatók szorongásos és major depressziós betegek esetén.

Felhasznált irodalom:
Auricular Acupuncture Versus Progressive Muscle Relaxation in Patients with Anxiety Disorders or Major Depressive Disorder: A Prospective Parallel Group Clinical Trial de Lorent, Lukas et al. Journal of Acupuncture and Meridian Studies , Volume 9 , Issue 4 , 191 – 199

[1] Michalek-Sauberer A, Gusenleitner E, Gleiss A, Tepper G, Deusch E. Auricular acupuncture effectively reduces state anxiety before dental treatmentda randomized controlled trial. Clin Oral Investig. 2012;16:1517e1522.
[2] Karst M, Winterhalter M, Muente S, Francki B, Hondronikos A, Eckardt A, et al. Auricular acupuncture for dental anxiety: a randomized controlled trial. Anesth Analg. 2007;104: 295e300.
[3] Wu S, Liang J, Zhu X, Liu X, Miao D. Comparing the treatment effectiveness of body acupuncture and auricular acupuncture in preoperative anxiety treatment. J Res Med Sci. 2011;16:39e42.
[4] Black S, Carey E, Webber A, Neish N, Gilbert R. Determining the efficacy of auricular acupuncture for reducing anxiety in patients withdrawing from psychoactive drugs. J Subst Abuse Treat. 2011;41:279e287.

Marillac Klinika tapasztalatai az akudetox kezelésekről

A mostani bejegyzésben az amerikai NADA szervezet által díjazott videót (Virágzik a Keleti Gyógyászat Vadnyugaton) szeretném bemutatni, amiben egy orvosi klinika, a Marillac Klinika akudetox kezelések kapcsán szerzett tapasztalatairól beszélnek. Ebben az évben 175 kliensnél használtak akudetox-ot, ami több mint 700 kezelés. Minden alkalom végén a kliensek állapotukat felmérő kérdőívet töltenek ki. Ez alapján 79%-nál csökkent az elvonási tünet valamilyen szer kapcsán, sokak dohányzás, alkohol és drog leszokásban hatásosnak találják, sőt még cukorfüggőség, cukorbetegség menedzselésében és súlycsökkentésben is kedvezőnek találják! Tűs kezelés mellett mágnesgolyókat is sikerrel alkalmaznak. Csökkenti a depressziós tüneteket és a szorongást. Akudetox kezelést viselkedési és mentális segítségként orvosi kezelések mellett is használják, például fogászati beavatkozás előtt a szorongó betegeknél. 70-90% között jelezték, hogy akudetox kezeléssel tisztábban gondolkodnak, kevésbé stresszelnek. 67%-nak csökkent a krónikus fájdalma, köztük többeknek a fejfájása és a neuropátiás panasza. Segíti a fájdalomcsillapítókról való leszokást. Sok beszámoló tapasztalata alapján helyreállítja az alvást.
Kedvező hatásokat vettek észre a magas vérnyomásos betegeknél, akiknél kiegészítették a kezelésüket akudetox-szal.

Nogier-féle Fázisok alapjainak ismertetése

Páran ismerhetik szakmai körökben Nogier Fázis rendszerét, azonban a legtöbben nem is hallottak róla. Ebben az írásomban a teljesség igénye nélkül szeretném hitelesen ismertetni a lényegét.

Az 1956-os marseille-i felfedezés után dr. Paul Nogier folytatta kutatásait az aurikulóterápiában. (Akinek nem ismert a fülakupunktúra története, ezen a linken olvashat róla bővebben.) Voltak olyan klinikai esetek amik során nem tapasztalt kellő hatékonyságot, míg másoknál nagyszerű eredményeket látott. Ennek a problémának a megoldásához vezető kutatások ereménye lett a Fázisok rendszere.

Mi a Fázis definíciója?

A Fázis a testünk szerveinek, szöveteinek fülünkre való átmeneti holografikus kivetülése. Ez a kivetülés az agy integráló képességétől függ, hogy hogyan reagál a folyamatos fiziológiai és patológiai információkra, amiket a különböző szervektől kap. Nogier-féle Fázisok alapjainak ismertetése bővebben…